
Slovenija izgublja visoko kvalificirana delovna mesta.
V nadaljevanju objavljamo poslansko vprašanje Tineta Novaka predsedniku vlade Robertu Golobu
Ko smo skupaj polagali temeljni kamen v Lendavi za največjo Leko investicij v zgodovini, sem bil iskreno vesel in ponosen. Ne samo kot politik, ampak kot človek, ki ve, kaj takšne investicije pomenijo za Slovenijo in še posebej za Pomurje, del države, ki že predolgo čaka na razvojni preboj. Vem pa tudi, da so se investitorji za ta projekt odločili na podlagi davčnega okvirja, ki je veljal leta 2022, okolja, ki je morda še spodbujalo razvoj, žal pa se je v tem letu ta okvir bistveno spremenil in z njim tudi razpoloženje Med vlagatelji.
Danes smo priča nasprotnemu trendu: iz Slovenije ne prihajajo več dobre novice o prihodu podjetij, ampak zgodbe o njihovem odhodu. V letu 2022 smo napovedovali reformni mandat, v katerem bi Slovenija postala 1 izmed 20 najbolj konkurenčnih držav na svetu. Danes, tri leta kasneje, smo na 46. mestu lestvice konkurenčnosti. Po hitrosti nazadovanja smo primerljivi z Grčijo v času njene finančne krize in to ni naključje. Slovenski BDP se je v prvem četrtletju skrčil za 0,8 %, medtem ko ostalo Evroobmočje pretežno beleži rast, slovensko gospodarstvo drsi nazaj. Pa ne gre samo za številke. Realnost vidimo vsak dan.
Slovenija ne ponuja predvidljivega poslovnega okolja, spodbudne davčne politike, učinkovite administracije in podpornih inštituci. Spoštovani predsednik vlade, to je sistemska izguba priložnosti. Slovenija izgublja visoko kvalificirana delovna mesta, znanje in prihodnost.
Zato vas sprašujem glede na dokumentirano nazadovanje konkurenčnosti, padec BDP in možen odliv investitorjev ter ključnih funkcij podjetja, katere konkretne ukrepe boste sprejeli, da ustavite ta trend in ponovno zaženete rast konkurenčnosti in BDP?
Po podatkih OECD je davčni primež v Sloveniji 44,6 %, delavec iz svoje bruto plače pa prispeva 20,3 %, kar je dvakrat več, kot je povprečje OECD, ki znaša le 8,1 %.
To ni več razlika, to je signal, da je pri nas delo sistematično razvrednoteno, da tisti, ki ustvarjajo več, plačujejo največ. In da Slovenija kaznuje točno tiste, ki bi jih morala nagraditi.