Poslanska skupina

Poslanska skupina #ZaPrihodnost


29.01.2025

Trije poslanci stranke Demokrati. smo skladno s poslovnikom vložili zahtevo za ustanovitev Poslanske skupine.

Spoštovani,

včeraj je bila v DZ ustanovljena nova poslanska skupina. Trije poslanci stranke Demokrati. smo skladno s poslovnikom vložili zahtevo za ustanovitev Poslanske skupine Demokrati.

Predsednica DZ je po prejemu dokumentov potrdila, da so izpolnjeni vsi pogoji za ustanovitev in za mnenje zaprosila Zakonodajno pravno službo. ZPS je na podlagi te pobude pripravila mnenje, v katerem je zapisala, da so skladno s poslovnikom, ustavnoskladno razlago in parlamentarno prakso izpolnjeni pogoji za ustanovitev PS Demokrati. To pravno mnenje je v javnost prišlo v ponedeljek zvečer. Do tedaj vse OK.

Potem se je v torek tekom dne nenadoma spremenila ‘temperatura’. Nekdo je moral pritisniti. Sledil je kolegij PDZ, kjer je pravnica Urška Klakočar Zupančič predstavila šolski primer – politizacije prava. Povozila je mnenje svoje zakonodajno pravne službe, v celoti sledila mnenju SDS in zavrnila ustanovitev poslanske skupine Demokrati.. To je storila na podlagi vrednostnih ocen. Takole je rekla: ‘Ali je skladno z voljo naših državljank in državljanov in v skladu z njihovo koristjo, da se ustanavljajo nove poslanske skupine, ki so sestavljene iz poslank in poslancev, ki niso bili izvoljeni na istoimenski listi, prihajajo iz svetovnonazorsko in ideološko drugačnih, kako naj rečem, imajo druge temelje, drugačna prepričanja? Jaz mislim, da to ni v največjo korist državljank in državljanov.’

In potem zavrnila ustanovitev. Kot bi opazoval politično pravoznanstvo nekega drugega, na srečo že minulega obdobja.

No, na ta dan se je zgodilo še nekaj.

Včeraj smo Demokrati. uspeli povezati aktualno večino slovenskega političnega prostora. Trije poslanci, oziroma 3,3 % sestave Državnega zbora smo povezali – dve največji poslanski skupini, GS in SDS. Včeraj sta stranki govorili isti jezik. Včeraj je v DZ nastala aliansa, ki predstavljata (zaenkrat še) 63 poslank in poslancev. Ustavno večino imajo. In priložnost, da sprejemajo dobre zakone, prilagodijo ustavo. Racionalizirajo državo. Uredijo zdravstvo, zagotovijo večjo varnost, uspešno vodijo boj zoper korupcijo, debirokratizirajo državo in vzpostavijo ugodno gospodarsko okolje.

Če je to cilj, potem je žrtev, da nas uradno niso poimenovali Poslanska skupina Demokrati. (ampak nepovezani poslanci), sprejemljiva. Demokrati jo darujemo na oltar političnega #sodelovanja.

V tem primeru tudi sprejemamo posledice: stranki Demokrati. se odvzame možnost poimenovanja poslanske skupine, onemogoči zasedbo mest v delovnih telesih in odvzame možnost postavljanja poslanskih vprašanj predsedniku vlade.

Nekaj me prepričuje, da razlog za takšno ukrepanje vendarle ne leži v #sodelovanju, ampak nekje drugje – v pravkar omenjenih ‘stranskih učinkih’.

Včerajšnje poenotenje dveh največjih strank v nasprotovanju in omejevanju delovanja politične konkurence celo onkraj stališč pravne stroke bi po drugi strani prišlo prav pri poenotenju o potrebi spremembe volilnega sistema, s čimer bi ljudem omogočili neposreden vpliv na sestavo parlamenta. Potem dilem ne bo.

Predvsem pa po naslednjih volitvah potrebujemo večino, ki bo prisegala na politično širino. Ki se bo poenotila pri prej omenjenih ključnih vsebinskih izhodiščih in ne bo izgubljala energije za omejevanje politične konkurence.

Ko demokrati hodimo po terenu ugotavljamo, da nas vedno več tako razmišlja. Zagotavljam, da bomo ta načela odločno zagovarjali v parlamentu preko poslanske skupine stranke Demokrati.!

dr. Anže Logar